Jak se starat o svíčky

Jak se starat o svíčky

K tomu, aby vaše svíčky vypadaly krásně, stačí jen vteřiny pozornosti. Připravili jsme pro vás několik jednoduchých pravidel, jak na to.

1. Když poprvé zapálíte svíčku, nechte vosk rozpustit po celém povrchu, až k okrajům nádoby. Tím zabráníte vytváření nevzhledného "tunelu" a prodloužíte svíčce životnost. Mějte trpělivost - správné rozpuštění může trvat 2-4 hodiny.
2. Rozpuštěný vosk udržujte v čistotě, bez ohořelých zápalek a nečistot.
3. Pro odstranění prachu a otisků ze svíčky použijte nylon nebo měkký hadřík. Jemným třením opatrně odstraňte nečistoty. Hadřík mějte suchý nebo jemně navlhčený vodou.
4. Nezapalujte svíčky v žádném jiném skleněném předmětu, který pro to není speciálně určen. Skleněné svíčky jsou vyráběny speciálně tak, aby odolaly teplotním změnám, ke kterým u pálení svíček dochází - což obyčejné sklo neumí.
5. Udržujte knot čistý a o délce 5 mm. Tím podpoříte rovnoměrné spalování a stabilní plamen.
6. Pokud svíčka při hoření utváří na nádobě saze, uhaste ji, svíčka nejspíš nehoří správně. Počkejte až se nádoba ochladí, a očistěte ji vlhkým hadříkem. Ořízněte knot a svíčku můžete znovu zapálit.
7. Rozhodně do svíčky nefoukejte, pokud nechcete, aby se z ní pak kouřilo. Knot můžete uhasit v roztaveném vosku a poté ho zase narovnat. Nebo můžete svíčku uhasit tím, že nádobu jednoduše zavřete.8. Svíčku uhaste, pokud se z ní kouří, bliká nebo je plamen příliš vysoko. Znamená to že svíčka se spaluje nesprávně a plamen není pod kontrolou. Správně by měl být plamínek ve tvaru slzy a ve vzpřímené poloze. Nechte svíčku vychladnout, seřízněte knot a zkontrolujte, jestli není svíčka v průvanu. Poté můžete svíčku znovu zapálit.
9. Svíčky vždy skladujte na chladném, tmavém a suchém místě. Svíčky by měly stát vždy rovně, aby nedošlo k deformaci.
10. Pokud je svíčka příliš aromatická, mějte při hoření otevřené okna/dveře, vůně se příjemně rozptýlí. Jestli si naopak vůni chcete více vychutnat, zapalte svíčku v uzavřené místnosti. Místnost bude provoněná cca. po 30 minutách.
11. Pro odstranění vosku nejprve dejte svíčku cca. na hodinu do mrazničky. Tím se vosk zmenší a snadno ho vyjmete. Nikdy na odstraňování vosku nepoužívejte ostré předměty, mohlo by dojít k poškrábání nebo oslabení skla. Při dalším použití by se nádoba mohla rozbít.
12. Nezapalujte svíčky tam, kde budou vystaveny přímému slunečnímu záření, nebo v přesvíceném interiéru (např. pod reflektory). Svíčka hoří rychleji a výslednému efektu tím nijak neprospějete. Svíčku nechte provonět hezky pomalu a v klidu.
13. Vždy si pečlivě přečtěte návod a postupujte dle pokynů výrobce.

Podobné články